MATTONI

1522

Vēstures avotos parādās pirmās rakstiskās liecības par tā saukto "Bukova" minerālūdeni (“Buková kyselka”), bet cilvēki, iespējams, zināja un izmantoja minerālūdens avotu jau daudzus gadsimtus agrāk.

1693

KARLOVI VARI IERODAS OTĀVIO MATTONI, CITRONU TIRGOTĀJS NO ITĀLIJAS. Viņš apmetas uz dzīvi pilsētā, vēlāk šeit apprecas un nodibina savu uzņēmumu.

1793

EKSPERTI ATZĪST BUKOVAS MINERĀLŪDENI PAR DERĪGU EKSPORTAM, UN PIRMĀS KERAMIKAS PUDELES TIEK EKSPORTĒTAS UZ ĀRZEMĒM. KISELKĀ, TUVĒJĀ CIEMĀ, SĀK PIEDĀVĀT ĀRSTĒŠANĀS PAKALPOJUMUS SANATORIJĀ-KŪRORTĀ.

1796

Monarhijā tiek dibinātas pirmās trīs filiāles, kurās tirgo Bukovas minerālūdeni. Minerālūdeni savu māju tuvumā varēja izbaudīt godājamie Vīnes, Prāgas un Karlovi Vari iedzīvotāji.

1798

18. GADSMITA BEIGĀS UZ VĪNI UN BUDAPEŠTU, TOREIZĒJĀS MONARHIJAS GALVENAJIEM CENTRIEM, GADA LAIKĀ AIZVEDA 240 000 MINERĀLŪDENS PUDEĻU.

1829

Vilhelms fon Neibergs, jaunais Kiselkas /Kyselka/ īpašnieks, uzsāk vietējā kūrorta veidošanu. Viņš uzbūvē restorānu, lapeni virs avota un vairākas promenādes.

1852

Kiselka uzņem īpašu viesi - Grieķijas karali Oto I. Pēc īpaša viņa pieprasījuma uz Atēnām tiek nosūtītas 450 minerālūdens pudeles, un galvenais avots kopš tā laikā lepojas ar karalisku nosaukumu - Oto avots.

1862

ŠAJĀ GADĀ KISELKAS KŪRORTĀ REĢISTRĒTI 38 KŪRVIESI, KAS IERADUŠIES ĀRSTĒTIES, KĀ ARĪ 7324 CITI APMEKLĒTĀJI.

1867

No Neibergas īpašniekiem ienesīgo Kiselkas skābā minerālūdens eksportu nomā saņem itāļu dzimtas atvase Heinrihs Kaspars Mattoni, kas apmetas uz dzīvi Karlovi Varos.

1870

Heinrihs Mattoni, pateicoties slavenās Kiselkas ūdens kvalitātei, kļūst par minerālūdens galma piegādātāju pašam ķeizara un karaliskajam tronim Vīnē. Sākas Kiselkas minerālūdens "zelta laiki".

1873

Tiek nodibināts Mattoni uzņēmums. Mattoni minerālūdens kļūst par vienu no pazīstamākajiem pasaulē. Šo panākumu iedvesmots, Mattoni atpērk no grāfa Černina visu skābā minerālūdens avotu un būvē tur kūrortu un infrastruktūru.

1874

Kā pirmo jaunievedumu Mattoni ievieš stikla pudeles ar papīra etiķeti. Uz etiķetes attēlotais sarkanais ērglis ir pārņemts no Mattoni ģerboņa. Aizjūras zemēm paredzētās pudeles ir stiprinātas ar stiepli.

1880

Pēc nepilnus piecpadsmit gadus ilgušas Kiselkas avotu aprūpes, pateicoties Heinriha Mattoni uzņēmēja garam, Oto avots tiek ierindots starp pasaules pazīstamākajiem ārstnieciskajiem avotiem.

1889

Heinriham Mattoni par pakalpojumiem ķeizara veselībai un monarhijas slavai pasaulē tika piešķirts mantojams muižnieka tituls - „brīvkungs fon Mattoni”.

1894

VIRZIENĀ UZ KISELKU UZBŪVĒTS PIRMAIS DZELZCEĻŠ. TAS SAVIENO CIEMU AR VISTUVĀKO APDZĪVOTO VIETU (VOJKOVICĒM) UN ĻAUJ UZPLAUKT VIETĒJAI SANATORIJAI-KŪRORTAM.

1895

Tūkstotis astoņi simti deviņdesmit piektajā gadā Kiselkā reģistrēti 682 pacienti ārstēšanai un vairāk nekā 3600 citu ārstnieciskā avota ūdens cienītāju.

1900

Gadsimtu mija. KISELKA tiek pievienota Eiropas dzelzceļu tīklam, kas nogādā kūrortā daudz pašmāju un ārzemju viesu. Starptautiskajā izstādē Parīzē minerālūdens saņem GALVENO apbalvojumu.

1902

Uzplaukstot kūrortam, pieplūst arvien vairāk ārzemju viesu. 1902. gadā Kiselkā ilgstoši ārstējas kopumā 11 krievi, 1 anglis, 1 zviedrs, 1 serbs un 15 amerikāņi.

1906

Uzņēmējdarbības attīstība Kiselkā liek mainīties uzņēmumam atbilstoši 20. gadsimta sākuma realitātēm. Tiek nodibināta akciju sabiedrība „Heinrich Mattoni AG”.

1910

14. maijā aizsaulē aiziet Heinrihs Mattoni, kurš savas dzīves laikā spēja paaugstināt Kiselkas eksportu no 240 000 līdz 10 miljoniem pudeļu gadā, padarot to par vienu no labākajiem tā laika zīmoliem pasaulē.

1914

Īsi pēc Mattoni nāves beidzas sanatoriju-kūrortu idilles "zelta laiki". Lielais karš, ekonomiskā krīze un Otrais pasaules karš vairs neļauj pilnībā atgriezties kūrorta kolonādes vērienam.

1945

Pat Otrā pasaules kara beigas nekļuva par Kiselkas kūrorta jaunu sākumu. Uzreiz pēc kara minerālūdens ražošanas kompānija tika nacionalizēta un iekļauta Západočeská zřídla uzņēmuma sastāvā.

1967

Vietējā Sv. Annas kapelā tika atrasta metāla kārba ar dokumentiem, datētiem ar 1884. GADU. Kārbā atrodas veltījums nākamajām paaudzēm - kūrviesu saraksti, tā laika monētas un publikācijas par Kiselku.

1970

Vismaz neliela uzlabošanās - uz kādreizējā kūrorta bāzes radīta ārstniecības iestāde bērniem no ziemeļrietumu Čehijas ar veselības problēmām, ko izraisījusi nelabvēlīga apkārtējā vide.

1989

Pēc revolūcijas rodas jauns cerības stars - uzņēmums „Západočeská zřídla” ar jaunizbūvētu minērālūdens pildīšanas cehu tiek pārveidots par „Karlovarské minerální vody” /Karlovi vari minerālūdens/. KISELKĀ PILNĪBĀ PĀRSTĀJ SNIEGT SANATORIJAS-KŪRORTA ĀRSTĒŠANĀS PAKALPOJUMUS.

1994

Uzņēmuma privatizācija. "PAR JAUNAJIEM ĪPAŠNIEKIEM KĻŪST UZŅĒMĒJI NO ITĀLIJAS (PASKĀLU ĢIMENE), ATJAUNOJOT ČEHIJAS - ITĀLIJAS TRADĪCIJAS." Ģimene ievērojami modernizē minerālūdens pildīšanas rūpnīcu.

1995

Mattoni kļūst par oficiālo Prāgas Starptautiskā maratona ūdeni. Tā ir viena no pirmajām partnerībām kompānijas ietvaros, kas vērsta uz veselīgāka dzīvesveida popularizēšanu Čehijā.

1996

Tiek atjaunots muzikālais Český slavík /Čehijas lakstīgala/ konkurss. Kopš 1999. gada slavenāko čehu dziedātāju vārdi ir nešķirami saistīti ar jaunā galvenā partnera Mattoni vārdu.

1998

Norisinās pirmais bezalkoholisko kokteiļu pagatavošanas konkurss Mattoni Grand Drink. Laikam ritot, tas šajā disciplīnā kļūst par oficiālu pasaules čempionātu.

1999

Mattoni iepazīstina ar jaunu aromatizētu gāzēto minerālūdeņu sēriju. Pirmie pārdošanā nonāca Mattoni ar citronu un apelsīnu garšu. Šodien kompānija piedāvā plašu produktu klāstu ar dažādām garšām.

2004

Itāļu saknes un vēlme bagātināt iespaidus PAMUDINĀJA radīt jaunas "Mattoni" stikla pudeles, kuru dizains izveidots Itālijas studijā "Pinninfarina" (TAS STARP CITU IR arī Ferrari automašīnas dizainers).

2005

Mattoni uzsāk atbalsta programmu „Klinšu ērgļa atgriešanās Čehijas Republikā”. Ērglis ir tradicionāls kompānijas simbols jau kopš Heinriha Mattoni laikiem, KĀ ARĪ dabas aizsardzības simbols.

2013

MATTONI UZŅĒMUMS SVIN 140. DZIMŠANAS DIENU, KOPŠ HEINRIHS MATTONI IEGĀDĀJĀS KISELKAS ZEMES KOPĀ AR PAZĪSTAMO OTO AVOTU. TĀTAD ŠĪ BIJA UZŅĒMUMA 140 GADU JUBILEJA!

Mattoni stils

Lai uzlabotu un analizētu šīs tīmekļa vietnes izmantošanu, mēs izmantojam sīkdatnes. Sīkdatnes mēs kopīgojam arī ar saviem sociālo mediju, reklāmas un analīzes partneriem, kuri šos datus var kombinēt ar citu informāciju, kas vai nu iegūta tieši no jums (ko esat tiem sniedzis), vai ko tie ieguvuši tādēļ, ka izmantojat viņu pakalpojumus. Sabiedrības “Karlovarské minerální vody, a.s.” no sīkdatnēm iegūtā informācija nesatur nekādus personas datus. Paliekot šajā tīmekļa vietnē, jūs paužat savu piekrišanu šīs informācijas izmantošanai.

PIEKRĪTU